Szeptember 2-án kora este, tiszta, csendes őszi időben közel 30 fő indult el abból a célból, hogy a gímszarvasok nászidőszakában a bikák felfokozott aktivitásukat meglesse, illetve elsősorban az ilyenkor erőteljes bőgésüket meghallgassa.
A rövid gyalogtúra során először az Őrjeg legmélyebb területrészéként ismert Vörös-mocsár Természetvédelmi Terület változatos és titokzatos élővilágát, tájhasználati formáit, természetvédelmi problémáit ismerhették meg a lelkes érdeklődők. A gímszarvas életmódjáról, magáról a fajról, illetve vadgazdálkodási szerepéről is természetesen szó esett a bőgés kezdete előtt. Az utunk során található összes gyógynövényt, felhasználását és hatásait számba vettük, ezzel gazdagítva ismereteinket. A szarvasbőgés aznap kevésbé volt intenzív, ennek ellenére a távolban 5-6 gímszarvas bika bőgése volt hallható, azonban a legeltetett lápréten megcsodált naplemente, majd nem sokkal később feljövő telihold feledhetetlen őszi esti élményekkel gazdagított minden résztvevőt.
Szeptember 12-én Vakok és Gyengénlátók Csongrád-Csanád Megyei Egyesületének csoportja látogatott az Őrjegbe szarvasbőgést hallgatni. A túra elején Dr. Márin Istvánné „Marika néni” látta vendégül a csapatot a kistérség falusi turizmusának egyik legizgalmasabb helyszínén, a Kiskastély Vendégház udvarán ízletes házias ételekkel. A szarvasok aznap a közeli homoki erdőkben volt aktívabbak, így egy tradícionális bőgőhelyen, közeli erdei tisztás szélén került sor a bőgéshallgatásra, melyhez köszönettel tartozunk a Kefag Zrt., Császártöltési Erdészet munkatársainak. Az este során az aranysakálok is megszólaltak, legközelebbi gímszarvasok bőgése itt kevesebb mint 50 méteres közelségben volt hallható, óriási élmény volt.
Szeptember 15-én az Őrjeg és Szőlőhegyei Natúrpark Egyesület és a hajósi Cabernet Borturisztikai Központ közös szervezésében, a helyi borászokat összefogó Vintegro Egyesület „Szüreti Pincenyitogató” rendezvényének keretein belül szervezett természetjáró túrán kiemelkedően nagy érdeklődés mutatkozott, összesen 72 fő jelent meg. Az utunk során számba vettük a fellelhető gyógy- és fűszernövényeket, vadon termő gyümölcsöket, majd a közel 12-15 méteres szintkülönbségű hajósi löszparti kilátópontról ismerhettük meg az alatta elterülő Hajósi kaszálók és löszpartok Természetvédelmi Területet, ahol jelenleg is bivalyok legelnek. Az Alföldi Kék-túra útvonalon haladva a Hajósi Pincefaluból ezen állatok bemutatóhelyéig visz a túraútvonal, mely helyen még bemutató madárgyűrűzés színesítette a programot, a gyerekek nagy örömére. Sajnos a szarvasbőgés, ami általában augusztus végétől szeptember közepéig intenzív, emiatt is már kevésbé volt hallható, ennek ellenére élményekben gazdagon tértünk vissza a Pincefaluba. Ezen túraútvonal egyébként bármikor szabadon látogatható, nincs más teendőnk kövessük a kék jelzéseket.
Összességében elmondható, hogy az őrjegi szarvasbőgés túrák országos népszerűségnek örvendenek, hiszen sok érdeklődőt vonzott akik akár több száz kilométeres távolságokból érkeztek.
Agócs Péter – túravezető